streda 22. decembra 2021

Pečenie medovníkov

Sviatky Vianoc sa spájajú s množstvom tradícií a jedna z nich je aj pečenie medovníkov. Patria k typickým dobrotám, ktoré zdobia naše stoly počas najkrajších sviatkov v roku. Do výroby medovníkov sme sa pustili aj my.

V školskej jedálni sme si rozvaľkali vopred pripravené cesto a povykrajovali rôzne tvary medovníkov. Tety kuchárky ich upiekli – nasledovalo zdobenie. Najchutnejšie na záver bolo to, keď všetci ochutnali svoje napečené medovníčky. Tento príjemný deň bol pre všetkých peknou rozlúčkou so starým rokom.

História pečenia medovníkov siaha až do starovekého Ríma, keď tento druh pečiva slúžil ako obeta bohom. V období stredoveku sa medovníky vyrábali najmä v kláštoroch, samotné cechy medovnikárov začali vznikať až v 16. storočí. V minulosti medovníky často doslova zachraňovali životy. Vďake dlhej trvanlivosti tohto pečiva ich zvykli piecť mnísi, odkladali ich na horšie časy a potom ich rozdávali tým najchudobnejším. Medovník bol kedysi koláčik, ktorý obsahoval aspoň 50% medu. Zvyšok tvorila múka a nepridával sa žiaden cukor. Vďaka svojmu zloženiu majú medovníky dlhšiu trvanlivosť ako akékoľvek iné pečivo. Časom nadobudli nespočetne veľa podôb a chutí. V súčasnosti klasické medovníčky pozostávajú z vajec, medu, cukru, medovníkového korenia, múky a kypridla. 


















Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ERASMUS +KA1 MENGUSOVCE 2024

Vzdelávacia mobilita učiteľov v malebnom prostredí Vysokých Tatier Erasmus+ KA1, OID E10323807 Termín: 30.6 .-6.7.2024